Pre-order | Artisan Cutlery Beest Liner Lock Front Flipper&Thumbs Hole Knife Gold Aluminum Handle (3.65'' Black PVD Coating AR-SFII Blade) 1878P-GL
$89.99$119.99
->
Sold Out
Pre-order | Artisan Cutlery Beest Liner Lock Front Flipper&Thumbs Hole Knife Gold Aluminum Handle (3.65'' Black PVD Coating AR-SFII Blade) 1878P-GL
ArtisanCutlery Beest Frame Lock Knife Grey Titanium + Fat Carbon Handle (3.65'' Stone Wash S35VN Blade) 1878G-GY
Artisan Cutlery Beest Liner Lock Front Flipper&Thumbs Hole Knife Brass Handle (3.65'' Stone Wash AR-RPM9 Blade) 1878P-BR
Artisan Cutlery Beest Liner Lock Front Flipper&Thumbs Hole Knife Purple Aluminum Handle (3.65'' Black PVD Coating AR-RPM9 Blade) 1878P-BVT
Sold Out
Pre-order | Artisan Cutlery Beest Liner Lock Front Flipper&Thumbs Hole Knife Red Aluminum Handle (3.65'' Rose Gold Coating AR-SFII Blade) 1878P-RE
Sold Out
ArtisanCutlery Beest ATZ-1878G S35VN Blade Titanium Handle Folding Knives Gold
📦 Shipping Update: All orders are locked in for Mid-April fulfillment.
The patience, passion, and continuous support from the EDC community mean everything to Artisan Cutlery. Hold tight—this special edition is going to be absolutely worth every second of the wait. 🔪🔥
Designed By Dusty Rhodes
Specifications
| Blade Length | 3.65"(92.6mm) |
| Blade Thickness | 0.13"(3.2mm) |
| Blade Finish | Black PVD Coating |
| Blade Grind | Flat |
| Blade Material | AR-SFII |
| Blade Hardness | HRC59-61 |
| Blade Style | Drop point |
| Overall Length | 8.02"(203.6mm) |
| Closed Length | 4.37"(111mm) |
| Handle Material | Aluminum |
| Clip Material | Steel |
| Pivot Assembly | Ceramic Ball Bearing |
| Lock Type | Liner Lock |
| Weight | 98g/3.46oz |
Video Reviews
KifeAddictDillon
MetalComplex
Sold Out
龍馬精神
ARTISAN CUTLERY×HORSE 2026
THE BEEST
The Talisman of Power 限定
大吉
Imperial Red & Gold
$89.99
Front View
SPECIFICATIONS
Blade Steel AR-SFII
Blade Finish Rose Gold PVD
Handle Aluminum
Lock Liner Lock
Limited Qty 200 Pieces
Special Feature Limited Laser Engraving
🔥 SELLING FAST0 / 200 Left
Back View (Zoom)
Detail View

Detail View

Detail View

Detail View

御製
Gilded Shadow
$89.99
Front View
SPECIFICATIONS
Blade Steel AR-SFII
Blade Finish Black PVD
Handle Aluminum
Lock Liner Lock
Limited Qty 200 Pieces
Special Feature Limited Laser Engraving
🔥 SELLING FAST0 / 200 Left
Back View (Zoom)
Detail View

Detail View

Detail View

Detail View

福
🧧 Double Fortune
1. Grand Prize: "Dark Wing" drawn on Mar 31st.
2. Lucky Refund: 4 Winners drawn on March 1st.
Grand Prize Preview
Estimated Dispatch
End of March 2026




