ArtisanCutlery Mousebird Thumb Hole Top Liner Lock EDC Knife Titanium Handle Titanium Clip(3'' S35VN Stone Wash Blade ) 1889G-GY
$199.99$266.65
ArtisanCutlery Mousebird Thumb Hole Top Liner Lock EDC Knife Titanium Handle Titanium Clip(3'' S35VN Stone Wash Blade ) 1889G-GY
ArtisanCutlery Mousebird Thumb Hole Top Liner Lock EDC Knife Titanium Handle Gold Titanium Clip(3'' S35VN Stone Wash Blade ) 1889G-DG
ArtisanCutlery Mousebird Thumb Hole Top Liner Lock EDC Knife Crystal Titanium Handle Crystal Titanium Clip(3'' S35VN Stone Wash Blade ) 1889G-CBU
Specification
| Blade Length | 3"(76mm) |
| Blade Thickness | 0.13"(3.2mm) |
| Blade Finish | Stone Wash |
| Blade Grind | Flat |
| Blade Material | S35VN |
| Blade Hardness | HRC60-62 |
| Blade Style | Clip point |
| Overall Length | 7"(178mm) |
| Closed Length | 4"(102mm) |
| Handle Material | Titanium |
| Clip Material | Titanium |
| Pivot Assembly | Ceramic Ball Bearing |
| Lock Type | Top Liner Lock |
| Weight | 107g/3.77oz |
Sold Out




