CJRB Doubletap Thumb Stud & Recoil Lock V2 Tatical Knife Gray 7075-T6 Aluminum Handle(3.86'' D2 Stone Wash Blade) J1970-GAL (Exclusive)
$79.99$106.65
->
Sold Out
CJRB Doubletap Thumb Stud & Recoil Lock V2 Tatical Knife Gray 7075-T6 Aluminum Handle(3.86'' D2 Stone Wash Blade) J1970-GAL (Exclusive)
CJRB Doubletap Thumb Stud & Recoil Lock V2 Tatical Knife Blue G10 Handle(3.86'' D2 Stone Wash Blade) J1970-BU
CJRB Doubletap Thumb Stud & Recoil Lock V2 Tatical Knife Black G10 Handle(3.86'' D2 Black PVD Coating Blade) J1970-BBK
CJRB Doubletap Thumb Stud & Recoil Lock V2 Tatical Knife Desert G10 Handle(3.86'' D2 Black PVD Coating Blade) J1970-BDE
Sold Out
CJRB Doubletap Thumb Stud & Recoil Lock V2 Tatical Knife Green 7075-T6 Aluminum Handle(3.86'' D2 Black PVD Coating Blade) J1970-BAL (Exclusive)
Specification
| Blade Length | 3.86'' (98mm) |
| Blade Thickness | 0.19'' (4.8mm) |
| Blade Finish | Stone wash |
| Blade Grind | Flat |
| Blade Material | D2 |
| Blade Hardness | HRC59-61 |
| Blade Style | Drop point |
| Handle Material | 7075-T6 Aluminum |
| Clip Material | Steel |
| Pivot Assembly | Ceramic Ball Bearing |
| Lock Type | Recoil Lock V2 |
| Overall Length | 9.1'' (230mm) |
| Closed Length | 5.2'' (132mm) |
| Weight | 245g / 8.64oz |
Sold Out




