Wren(ATZ-1825G)S35VN
$187.49$249.99
Sold Out
Black
Sold Out
Blue
Sold Out
Gray
Sold Out
Green
Description
The Artisan Cutlery Wren is a Frame Lock knife that is perfect for a pocket. It's got a textured handle so you can grip it, but it's smooth enough to not chew up your pockets. The blade's clip point is drastic and allows great penetraion, while the gentle curve of the edge behaves similar to a sheepsfoot.
Specifications
| Blade Length | 3.54"(90mm) |
| Blade Thickness | 0.15"(3.8mm) |
| Blade Hardness | HRC59-61 |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Finish | Satin |
| Blade Grind | Flat |
| Blade Material | S35VN |
| Overall Length | 7.87"(200mm) |
| Closed Length | 4.33"(110mm) |
| Handle Material | Titanium |
| Lock Type | Frame Lock |
| Clip Material | Titanium |
Sold Out




