Zumwalt(ATZ-1808P)G10 (Curve)
$55.29$78.99
->
Sold Out
Black
Sold Out
Black+White
Zumwalt(ATZ-1808P)G10 (Flat)
Zumwalt(ATZ-1808G)M390
Zumwalt(ATZ-1808G)S35VN
Description
The ArtisanCutlery Zumwalt has a geometric design and construction that is sure to impress. Its angularly contoured G10 handles provide a unique look and fit the hand well. It features a 3.94" drop point blade made from D2 tool steel whose shape contrasts nicely with the handle shape. D2 steel is a high-carbon steel that is known for excellent edge retention. The knife has a ceramic ball bearing flipping mechanism and deploys flawlessly. It comes with a reversible stainless steel pocket clip that allows for a tip-up carry.
Specifications
| Blade Length | 3.94"(100mm) |
| Blade Thickness | 0.15"(3.8mm) |
| Blade Hardness | HRC59-61 |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Finish | Stonewash |
| Blade Grind | Flat |
| Blade Material | D2 |
| Overall Length | 8.98"(228mm) |
| Closed Length | 5.04"(128mm) |
| Handle Material | G10(Curve) |
| Lock Type | Liner Lock |
| Clip Material | Stainless Steel |
Sold Out




